338Canada.com - Candidates for 43rd Canadian general election




Facebook Twitter Reddit



Newfoundland and Labrador, 7 districts




10001 Avalon Ken McDonald Matthew Chapman Lea Movelle Greg Malone Nathan Moore
10002 Bonavista–Burin–Trinity Churence Rogers Sharon Vokey Matthew Cooper Kelsey Reichel
10003 Coast of Bays–Central–Notre Dame Scott Simms Alex Bracci Noel Joe Byron White
10004 Labrador Yvonne Jones Larry Flemming Michelene Gray Tyler Colbourne
10005 Long Range Mountains Gudie Hutchings Josh Eisses Holly Pike Lucas Knill
10006 St. John's East Nick Whalen Joedy Wall Jack Harris David Peters
10007 St. John's South–Mount Pearl Seamus O'Regan Terry Martin Anne Marie Anonsen Alexandra Hayward Ben Ruckpaul




Prince Edward Island, 4 districts




11001 Cardigan Lawrence MacAulay Wayne Phelan Lynne Tiele Glen Beaton
11002 Charlottetown Sean Casey Robert Campbell Joe Byrne Darcie Lanthier
11003 Egmont Bobby Morrissey Logan Mclellan Sharon Dunn Alex Clark
11004 Malpeque Wayne Easter Stephen Stewart Craig Nash Anna Keenan




Nova Scotia, 11 districts




12001 Cape Breton–Canso Mike Kelloway Alfie Macleod Laurie Suitor Clive Doucet Billy Joyce
12002 Central Nova Sean Fraser George Canyon Betsy MacDonald Barry Randle Al Muir
12003 Cumberland–Colchester Lenore Zann Scott Armstrong Larry Duchesne Jason Blanch William J. Archer
12004 Dartmouth–Cole Harbour Darren Fisher Jason Cole Emma Norton Lil MacPherson Michelle A. M. Lindsay
12005 Halifax Andy Fillmore Bruce Holland Christine Saulnier Jo-Ann Roberts Duncan McGenn
12006 Halifax West Geoff Regan Fred Shuman Jacob Wilson Richard Zurawski Crystal Vargas
12007 Kings–Hants Kody Blois Martha Macquarrie Stephen Schneider Brogan Anderson Matthew Southall
12008 Sackville–Preston–Chezzetcook Darrell Samson Kevin Copley Matt Stickland Anthony Edmonds Sybil Hogg
12009 South Shore–St. Margarets Bernadette Jordan Rick Perkins Jessika Hepburn Thomas Trappenberg Robert Monk
12010 Sydney–Victoria Jaime Battiste Eddie Orrell Jodi McDavid Lois Fraser
12011 West Nova Jason Deveau Chris D’Entremont Matthew Dubois Judy N Green




New Brunswick, 10 districts




13001 Acadie–Bathurst Serge Cormier Martine Savoie Daniel Thériault Robert Kryszko
13002 Beauséjour Dominic LeBlanc Vince Cormier Jean-Marc Bélanger Laura Reinsborough Pastor Nancy Mercier
13003 Fredericton Matt DeCourcey Andrea Johnson Mackenzie Thomason Jenica Atwin Jason Paull
13004 Fundy Royal Alaina Lockhart Rob Moore James Tolan Tim Thompson Rudolf Neumayer
13005 Madawaska–Restigouche René Arseneault Nelson Fox Chad Betteridge Louis Bérubé
13006 Miramichi–Grand Lake Pat Finnigan Peggy Mclean Margaret Eileen Taslenko Patty Deitch Ron Nowlan
13007 Moncton–Riverview–Dieppe Ginette Petitpas Taylor Sylvie Godin-Charest Luke MacLaren Claire Kelly Stephen Driver
13008 New Brunswick Southwest Karen Ludwig John Williamson Doug Mullin Susan Jonah Meryl Sarty
13009 Saint John–Rothesay Wayne Long Rodney Weston Armand Cormier Ann McAllister Adam J. C. Salesse
13010 Tobique–Mactaquac Kelsey MacDonald Richard Bragdon Megan Aiken Rowan Miller Dominic Guay




Quebec, 78 districts




24001 Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou Isabelle Bergeron Martin Ferron Jacline Rouleau Kiara Cabana-Whiteley Sylvie Bérubé Guillaume Lanouette
24002 Abitibi–Témiscamingue Claude Thibault Mario Provencher Alain Guimond Aline Bégin Sébastien Lemire Jacques Girard
24003 Ahuntsic-Cartierville Mélanie Joly Kathy Laframboise Zahia El Masri Jean-Michel Lavarenne André Parizeau Raymond Ayas
24004 Alfred-Pellan Angelo Iacono Angelo Esposito Andriana Kocini Marguerite Howells Michel Lachance Mathieu Couture
24005 Argenteuil–La Petite-Nation Stephane Lauzon Marie Louis-Seize Charlotte Smoley Marjorie Valiquette Yves Destroismaisons Sherwin Edwards
24006 Avignon–La Mitis–Matane–Matapédia Rémi Massé Natasha Tremblay Rémi-Jocelyn Côté James Morrison Kristina Michaud Ross Carnahan
24007 Beauce Adam Veilleux Richard Lehoux François Jacques-Côté Josiane Fortin Guillaume Rodrigue Maxime Bernier
24008 Beauport–Limoilou Antoine Bujold Alupa Clarke Simon-Pierre Beaudet Dalila Elhak Julie Vignola Alicia Bédard
24009 Bécancour–Nicolet–Saurel Nathalie Rochefort Pierre-André Émond Carole Lennard David Turcotte Louis Plamondon Richard Synnott
24010 Bellechasse–Les Etchemins–Lévis Laurence Harvey Steven Blaney Chamroeun Khuon André Voyer Sébastien Bouchard-Théberge Marc Johnston
24011 Beloeil–Chambly Marie-Chantal Hamel Véronique Laprise Matthew Dubé Pierre Carrier Yves-François Blanchet Chloé Bernard
24012 Berthier–Maskinongé Christine Poirier Josée Bélanger Ruth Ellen Brosseau Éric Laferrière Yves Perron Luc Massé
24013 Thérèse-De Blainville Ramez Ayoub Marie Claude Fournier Hannah Wolker Normand Beaudet Louise Chabot Désiré Mounanga
24014 Pierre-Boucher–Les Patriotes–Verchères Simon Chalifoux Mathieu Daviault Sean English Dany Gariépy Xavier Barsalou-Duval Clifford Albert
24015 Bourassa Emmanuel Dubourg Catherine Lefebvre Konrad Lamour Payton Ashe Anne-Marie Lavoie Louis Léger
24016 Brome–Missisquoi Lyne Bessette Bruno Côté Sylvie Jetté Normand Dallaire Monique Allard François Poulin
24017 Brossard–Saint-Lambert Alexandra Mendès Glenn Hoa Marc Audet Greg De Luca Marie-Claude Diotte Sam Nassif
24018 Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques Chantal Pilon Nancy Brassard-Fortin Guy Caron Jocelyn Rioux Maxime Blanchette-Joncas Pierre Lacombe
24019 Charlesbourg–Haute-Saint-Charles René-Paul Coly Pierre Paul-Hus Guillaume Bourdeau Samuel Moisan-Domm Alain D'Eer Joey Pronovost
24020 Beauport-Côte-de-Beaupré-Île d'Orléans-Charlevoix Manon Fortin Sylvie Boucher Gérard Briand Richard Guertin Caroline Desbiens Jean-Claude Parent Jr.
24021 Châteauguay–Lacolle Brenda Shanahan Hugues Laplante Marika Lalime Meryam Haddad Claudia Valdivia Jeff Benoit
24022 Chicoutimi–Le Fjord Dajana Dautovic Richard Martel Stéphane Girard Lynda Youde Valérie Tremblay Jimmy Voyer
24023 Compton–Stanstead Marie-Claude Bibeau Jessy Mc Neil Naomie Mathieu Chauvette Jean Rousseau David Benoît Paul Reed
24024 Dorval–Lachine–LaSalle Anju Dhillon Celine Laquerre Lori Morrison Réjean Malette Jean-Frédéric Vaudry Arash Torbati
24025 Drummond William Morales Jessica Ebacher François Choquette Frédérik Bernier Martin Champoux Steeve Paquet
24026 Gaspésie–Les Îles-de-la-Madeleine Diane Lebouthillier Jean-Pierre Pigeon Lynn Beaulieu Dennis Drainville Guy Bernatchez Éric Hébert
24027 Gatineau Steve MacKinnon Sylvie Goneau Eric Chaurette Guy Dostaler Geneviève Nadeau Mario-Roberto Lam
24028 Hochelaga Soraya Martinez Christine Marcoux Catheryn Roy-Goyette Robert D. Morais Simon Marchand Stepan Balatsko
24029 Honoré-Mercier Pablo Rodriguez Guy Croteau Chu Anh Pham Domenic Cusmano Jacques Binette Patrick St-Onge
24030 Hull–Aylmer Greg Fergus Mike Duggan Nicolas Thibodeau Josée Poirier Defoy Joanie Riopel Rowen Tanguay
24031 Joliette Michel Bourgeois Jean-Martin Masse Julienne Soumaoro Érica Poirier Gabriel Ste-Marie Sylvain Prescott
24032 Jonquière Vincent Garneau Philippe Gagnon Karine Trudel Lyne Bourdages Mario Simard Sylvie Théodore
24033 La Pointe-de-l'Île Jonathan Plamondon Robert Coutu Ève Péclet Franco Fiori Mario Beaulieu Randy Manseau
24034 La Prairie Jean-Claude Poissant Isabelle Lapointe Lourdes Victoria Hernandes Garcia Barbara Joannette Alain Therrien Anouk Benzacar
24035 Lac-Saint-Jean Richard Hébert Jocelyn Fradette Jean-Simon Fortin Julie Gagnon-Bond Alexis Brunelle-Duceppe Dany Boudreault
24036 Lac-Saint-Louis Francis Scarpaleggia Ann Francis Dana Chevalier Milan Kona-Mancini Julie Benoit Gary Charles
24037 LaSalle–Émard–Verdun David Lametti Claudio Rocchi Steven Scott Jency Mercier Isabel Dion Daniel Turgeon
24038 Laurentides–Labelle David Graham Serge Grégoire Claude Dufour Gaël Chantrel Marie-Hélène Gaudreau Richard Evanko
24039 Laurier–Sainte-Marie Steven Guilbeault Lise Des Greniers Nimâ Machouf Jamil Azzaoui Michel Duchesne Christine Bui
24040 Laval–Les Îles Faycal El-Khoury Tom Pentefountas Noémia Onofre De Lima Sari Madi Nacera Bedad Marie-Louise Beauchamp
24041 Longueuil–Charles-LeMoyne Sherry Romanado Stéphane Robichaud Kalden Dhatsenpa Casandra Poitras Cathy Lepage Henri Cousineau
24042 Lévis–Lotbinière Ghislain Daigle Jacques Gourde Christel Marchand Patrick Kerr François-Noël Brault Marc Fontaine
24043 Longueuil–Saint-Hubert Réjean Hébert Patrick Clune Éric Ferland Pierre Nantel Denis Trudel Ellen Comeau
24044 Louis-Hébert Joël Lightbound Marie-Josée Guérette Jérémie Juneau Macarena Diab Christian Hébert Daniel Brisson
24045 Louis-Saint-Laurent Jean-Christophe Cusson Gérard Deltell Colette Amram Sandra Mara Riedo Jeanne-Paule Desgagnés Guillaume Labonté-Côté
24046 Manicouagan Dave Savard François Corriveau Colleen McCool Jacques Gélineau Marilène Gill Jonathan Clavet
24047 Mégantic–L'Érable Isabelle Grégoire Luc Berthold Mathieu Boisvert Nicole Charette Priscilla Corbeil Marie-Claude Lauzier Jean Paradis
24048 Mirabel Karl Trudel François Desrochers Anne-Marie Saint-Germain Julie Tremblay Simon Marcil Christian Montpetit
24049 Montarville Michel Picard Julie Sauvageau Djaouida Sellah Jean-Charles Pelland Stéphane Bergeron Julie Lavallée
24050 Montcalm Isabel Sayegh Gisèle Desroches Julian Bonnello-Stauch Mathieu Goyette Luc Thériault Hugo Clenin
24051 Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup Aladin Legault d'Auteuil Bernard Généreux Hugo Latulippe Denis Ducharme Louis Gagnon Claude Leduc
24052 Mount Royal Anthony Housefather David Tordjman Eric-Abel Baland Clement Badra Xavier Lévesque Zachary Lozoff
24053 Notre-Dame-de-Grâce–Westmount Marc Garneau Neil Drabkin Franklin Gertler Robert Green Jennifer Jetté André Valiquette
24054 Outremont Rachel Bendayan Jasmine Louras Andrea Clark Daniel Green Célia Grimard Sabin Levesque
24055 Papineau Justin Trudeau Sophie Veilleux Christine Paré Juan Vazquez Christian Gagnon Mark Sibthorpe
24056 Pierrefonds–Dollard Sameer Zuberi Mariam Ishak Bruno Ibrahim El-Khoury lisa mintz Edline Henri Lee Weishar
24057 Pontiac Will Amos Dave Blackburn Denise Giroux Claude Bertrand Jonathan Carreiro-Benoit Mario Belec
24058 Portneuf–Jacques-Cartier Annie Talbot Joël Godin Daniel Racine Marie-Claude Gaudet Mathieu Bonsaint Luca Abbatiello
24059 Québec Jean-Yves Duclos Bianca Boutin Tommy Bureau Luc Joli-Coeur Christiane Gagnon Bruno Dabiré
24060 Repentigny Josée Larose Pierre Branchaud Meryem Benslimane Diane Beauregard Monique Pauzé Samuel Saint-Laurent
24061 Richmond–Arthabaska Marc Patry Alain Rayes Olivier Guérin Laura Horth-Lepage Olivier Nolin Jean Landry
24062 Rivière-des-Mille-Îles Linda Lapointe Maikel Mikhael Joseph Hakizimana Ceylan Borgers Luc Desilets Hans Roker Jr.
24063 Rivière-du-Nord Florence Gagnon Sylvie Fréchette Myriam Ouellette Joey Leckman Rhéal Fortin Normand Michaud
24064 Rosemont–La Petite-Patrie Geneviève Hinse Johanna Sarfati Alexandre Boulerice Jean Désy Claude André Bobby Pellerin
24065 Marc-Aurèle-Fortin Yves Robillard Sonia Baudelot Ali Faour Bao Tran Le Lizabel Nitoi Émilio Migliozzi
24066 Saint-Hyacinthe–Bagot René Vincelette Bernard Barré Brigitte Sansoucy Sabrina Huet-Côté Simon-Pierre Savard-Tremblay Jean-François Bélanger
24067 Saint-Jean Jean Rioux Martin Thibert Chantal Reeves André-Philippe Chenail Christine Normandin Marc Hivon
24068 Saint-Laurent Emmanuella Lambropoulos Richard Serour Miranda Gallo Georgia Kokotsis Thérèse Miljours Christopher Mikus
24069 Saint-Léonard–Saint-Michel Patricia Lattanzio Ilario Maiolo Paulina Ayala Alessandra Szilagyi Dominique Mougin Tina Di Serio Hassan Guillet
24070 Saint-Maurice–Champlain François-Philippe Champagne Bruno-Pier Courchesne Barthelemy Boisguerin Stéphanie Dufresne Nicole Morin Nancy Brunelle
24071 Salaberry–Suroît Marc Faubert Cynthia Larivière Joan Gottman Nahed AlShawa Claude DeBellefeuille Alain Savard
24072 Shefford Pierre Breton Nathalie Clermont Raymonde Plamondon Katherine Turgeon Andréanne Larouche Mariam Sabbagh
24073 Sherbrooke Élisabeth Brière Dany Sévigny Pierre-Luc Dusseault Mathieu Morin Claude Forgues
24074 Vaudreuil–Soulanges Peter Schiefke Karen Cox Amanda MacDonald Cameron Stiff Noémie Rouillard Kaylin Tam
24075 Terrebonne Fred Beauchemin France Gagnon Maxime Beaudoin Rejean Monette Michel Boudrias Jeffrey Barnes
24076 Trois-Rivières Valérie Renaud-Martin Yves Lévesque Robert Aubin Marie Duplessis Louise Charbonneau Marc-André Gingras
24077 Ville-Marie–Le Sud-Ouest–Île-des-Soeurs Marc Miller Michael Forian Sophie Thiébaut Liana Canton Cusmano Nadia Bourque Jean Langlais
24078 Vimy Annie Koutrakis Rima El-Helou Vassif Aliev Faiza R'Guiba Claire-Emmanuelle Beaulieu Suzanne Brunelle




Ontario, 121 districts




35001 Ajax Mark Holland Tom Dingwall Shokat Malik Maia Knight Susanna Russo
35002 Algoma–Manitoulin–Kapuskasing Heather Wilson Dave Williamson Carol Hughes Max Chapman Dave DeLisle
35003 Aurora–Oak Ridges–Richmond Hill Leah Taylor Roy Leona Alleslev Aaron Brown Timothy Flemming Anil Dasaratha
35004 Barrie–Innisfil Lisa-Marie Wilson John Brassard Pekka Reinio Bonnie North Stephanie Robinson
35005 Barrie–Springwater–Oro-Medonte Brian Kalliecharan Doug Shipley Dan Janssen Marty Lancaster David Patterson
35006 Bay of Quinte Neil Ellis Tim Durkin Stephanie Bell Danny Celovsky Paul Bordonaro
35007 Beaches–East York Nathaniel Erskine-Smith Nadirah Nazeer Mae J. Nam Sean Manners Deborah McKenzie
35008 Brampton Centre Ramesh Sangha Pawanjit Gosal Jordan Boswell Pauline Thornham Baljit Singh Bawa
35009 Brampton East Maninder Sidhu Ramona Singh Saranjit Singh Teresa Burgess-Ogilvie Gaurav Walia
35010 Brampton North Ruby Sahota Arpan Khanna Melissa Edwards Norbert D'Costa Keith Frazer
35011 Brampton South Sonia Sidhu Ramandeep Brar Mandeep Kaur Karen Fraser Rajwinder Ghuman
35012 Brampton West Kamal Khera Murarilal Thapliyal Navjit Kaur Jane Davidson Roger Sampson
35013 Brantford–Brant Danielle Takacs Phil Mccoleman Sabrina Sawyer Bob Jonkman Dave Wrobel
35014 Bruce–Grey–Owen Sound Michael Den Tandt Alex Ruff Chris Stephen Danielle Valiquette Bill Townsend
35015 Burlington Karina Gould Jane Michael Lenaee Dupuis Gareth Williams Peter Smetana
35016 Cambridge Bryan May Sunny Attwal Scott Hamilton Michele Braniff Dr. David M. Haskell
35017 Chatham-Kent–Leamington Katie Omstead David Epp Tony Walsh Mark Vercouteren John Balagtas
35018 Davenport Julie Dzerowicz Sanjay Bhatia Andrew Cash Hannah Conover-Arthurs Francesco Ciardullo
35019 Don Valley East Yasmin Ratansi Michael Ma Nicholas Thompson Dan Turcotte John Hendry
35020 Don Valley North Han Dong Sarah Fischer Laurel MacDowell Daniel Giavedoni Jay Sobel
35021 Don Valley West Rob Oliphant Yvonne Robertson Laurel MacDowell Amanda Kistindey Ian Prittie
35022 Dufferin–Caledon Michele Fisher Kyle Seeback Allison Brown Stefan Wiesen Chad Ransom
35023 Durham Jonathan Giancroce Erin O’Toole Sarah Whalen-Wright Evan Price Brenda Virtue
35024 Eglinton–Lawrence Marco Mendicino Chani Aryeh Alexandra Nash Reuben DeBoer Michael Staffieri
35025 Elgin–Middlesex–London Pam Armstrong Karen Vecchio Bob Hargreaves Ericha Hendel Ken Gilpin
35026 Essex Audrey Festeryga Chris Lewis Tracey Ramsey Jennifer Aldelson William Capes
35027 Etobicoke Centre Yvan Baker Ted Opitz Heather Vickers-Wong Cameron Semple Nicholas Serdiuk
35028 Etobicoke–Lakeshore James Maloney Barry O’Brien Branko Gasperlin Chris Caldwell Jude Sulejmani
35029 Etobicoke North Kirsty Duncan Sarabjit Kaur Naiima Farah Nancy Ghuman Renata Ford
35030 Flamborough–Glanbrook Jennifer Stebbing David Sweet Allison Cillis Janet Errygers David J. Tilden
35031 Glengarry–Prescott–Russell Francis Drouin Pierre Lemieux Konstantine Malakos Marthe Lépine Jean-Jacques Desgranges
35032 Guelph Lloyd Longfield Ashish Sachan Aisha Jahangir Steven Dyck Mark K. Paralovos
35033 Haldimand–Norfolk Kim Huffman Diane Finley Adrienne Roberts Brooke Martin Robert Forbes
35034 Haliburton–Kawartha Lakes–Brock Judi Forbes Jamie Schmale Barbara Doyle Elizabeth Fraser Eugene C. Balfour
35035 Hamilton Centre Jasper Kujavsky Monica Ciriello Matthew Green Jason Lopez Melina Mamone
35036 Hamilton East–Stoney Creek Bob Bratina Nikki Kaur Nick Milanovic Peter Ormond Charles Crocker
35037 Hamilton Mountain Bruno Uggenti Peter Dyakowski Scott Duvall David Urquhart Trevor Marshall Lee
35038 Hamilton West–Ancaster–Dundas Filomena Tassi Bert Laranjo Yousaf Malik Victoria Galea Daniel Ricottone
35039 Hastings–Lennox and Addington Mike Bossio Derek Sloan David Tough Sari Watson Adam Gray
35040 Huron–Bruce Allan Thompson Ben Lobb Tony McQuail Nicholas Wendler Kevin M. Klerks
35041 Kanata–Carleton Karen McCrimmon Justina Mccaffrey Melissa Coenraad Jennifer Purdy Scott Miller
35042 Kenora Bob Nault Eric Melillo Rudy Turtle Kirsi Ralko Michael Dii Pasquale
35043 King–Vaughan Deb Schulte Anna Roberts Emilio Bernardo-Ciddio Ann Raney Anton Strgacic
35044 Kingston and the Islands Mark Gerretsen Ruslan Yakoviychuk Barrington Walker Candice Christmas Andrew F. Brooke
35045 Kitchener Centre Raj Saini Stephen Woodworth Andrew Moraga Mike Morrice Patrick Bernier
35046 Kitchener–Conestoga Tim Louis Harold Albrecht Riani De Wet stephanie GOERTZ Koltyn Wallar
35047 Kitchener South–Hespeler Marwan Tabbara Alan Keeso Wasai Rahimi David Weber Joseph Todd
35048 Lambton–Kent–Middlesex Jesse McCormick Lianne Rood Dylan McLay Anthony Li Bria Lee Atkins
35049 Lanark–Frontenac–Kingston Kayley Kennedy Scott Reid Satinka Schilling Stephen Kotze Matthew Barton
35050 Leeds-Grenville-Thousand Islands and Rideau Lakes Josh Bennett Michael Barrett Michelle Taylor Lorraine Rekmans Evan Tennant-Hindle
35051 London–Fanshawe Mohamed Hammoud Michael Van Holst Lindsay Mathyssen Tom Cull Bela Kosoian
35052 London North Centre Peter Fragiskatos Sarah Bokhari Dirka Prout Carol Dyck Dr. Salim Mansur
35053 London West Kate Young Liz Snelgrove Shawna Lewkowitz Mary Ann Hodge Michael McMullen
35054 Markham–Stouffville Helena Jaczek Theodore Antony Hal Berman Roy Long Jeremy Lin Jane Philpott
35055 Markham–Thornhill Mary Ng Alex Yuan Paul Sabhaz Christopher Williams Lianne Cheng
35056 Markham–Unionville Alan Ho Bob Saroya Gregory Hines Elvin Kao Sarah Chung
35057 Milton Adam van Koeverden Lisa Raitt Farina Hassan Eleanor Hayward Percy Dastur
35058 Mississauga Centre Omar Alghabra Milad Mikael Sarah Walji Hugo Reinoso David Micalef
35059 Mississauga East–Cooksville Peter Fonseca Wladyslaw Lizon Tom Takacs Maha Rasheed Syed Rizvi
35060 Mississauga–Erin Mills Iqra Khalid Hani Tawfilis Salman Tariq Remo Boscarino-Gaetano Hazar Alsabagh
35061 Mississauga–Lakeshore Sven Spengemann Stella Ambler Adam Laughton Cynthia Trentelman Eugen Vizitiu
35062 Mississauga–Malton Navdeep Bains Tom Varughese Nikki Clarke Christina Porter Sheik Tahir Gora
35063 Mississauga–Streetsville Gagan Sikand Ghada Melek Samir Girguis Chris Hill Thomas McIver
35064 Nepean Chandra Arya Brian St. Louis Zaff Ansari Jean-Luc Cooke Azim Hooda
35065 Newmarket–Aurora Tony Van Bynen Lois Brown Yvonne Kelly Walter Bauer Andrew McCaughtrie
35066 Niagara Centre Vance Badawey April Jeffs Malcolm Allen Michael Tomaino Andrew Sainz-Nieto
35067 Niagara Falls Andrea Kaiser Tony Baldinelli Brian Barker Sandra O'Connor Alex Taylor Mike Strange
35068 Niagara West Ian Bingham Dean Allison Nameer Rahman Terry Teather Miles Morton
35069 Nickel Belt Marc Serré Aino Laamanen Stef Paquette Casey Lalonde Mikko Paavola
35070 Nipissing–Timiskaming Anthony Rota Jordy Carr Rob Boulet Alexander Gomm Mark King
35071 Northumberland–Peterborough South Kim Rudd Philip Lawrence Mallory MacDonald Jeff Wheeldon Frank Vaughan
35072 Oakville Anita Anand Terence Young Jerome Adamo James Elwick JD Meaney
35073 Oakville North–Burlington Pam Damoff Sean Weir Nicholas Dioin Michael Houghton Gilbert Jubinville
35074 Oshawa Afroza Hossain Colin Carrie Shailene Panylo Jovannah Ramsden Eric Mackenzie
35075 Ottawa Centre Catherine McKenna Carol Clemenhagen Emilie Taman Angela Keller-Herzog Merylee Sevilla
35076 Orléans Marie-France Lalonde David Bertschi Jacqueline Wiens Michelle Petersen Roger Saint-Fleur
35077 Ottawa South David McGuinty Eli Tannis Morgan Gay Les Schram Rodrigo Bolanos
35078 Ottawa–Vanier Mona Fortier Joel Bernard Stéphanie Mercier Oriana Ngabirano Paul Durst
35079 Ottawa West–Nepean Anita Vandenbeld Abdul Abdi Angella MacEwen David Stibbe Serge Guevorkian
35080 Oxford Brendan Knight Dave Mackenzie Matthew Chambers Lisa Birtch-Carriere Wendy Martin
35081 Parkdale–High Park Arif Virani Adam Pham Paul Taylor Nick Capra Gregory Wycliffe
35082 Parry Sound–Muskoka Trisha Cowie Scott Aitchison Tom Young Gord Miller Michelle Smith
35083 Perth–Wellington Pirie Mitchell John Nater Geoff Krauter Collan Simmons Roger Fuhr
35084 Peterborough–Kawartha Maryam Monsef Michael Skinner Candace Shaw Andrew MacGregor Alexander Murphy
35085 Pickering–Uxbridge Jennifer O'Connell Cyma Musarat Eileen Higdon Peter Forint Corneliu Chisu
35086 Renfrew–Nipissing–Pembroke Ruben D Marini Cheryl Gallant Eileen Jones-Whyte Ian Pineau David Ainsworth Dan Criger
35087 Richmond Hill Majid Jowhari Costas Menegakis Adam DeVita Ichha Kohli Igor D. Tvorogov
35088 Carleton Chris Rodgers Pierre Poilievre Kevin Hua Gordon Kubanek Alain Musende
35089 St. Catharines Chris Bittle Krystina Waler Dennis Van Meer Travis Mason Allan deRoo
35090 Toronto–St. Paul's Carolyn Bennett Jae Truesdell Alok Mukherjee Sarah Climenhaga John Kellen
35091 Sarnia–Lambton Carmen Lemieux Marilyn Gladu Adam Kilner Peter Smith Brian Everaert
35092 Sault Ste. Marie Terry Sheehan Sonny Spina Sara McCleary Geo Mclean Amy Zuccato
35093 Scarborough–Agincourt Jean Yip Sean Hu Larisa Julius Randi Ramdeen Anthony Internicola
35094 Scarborough Centre Salma Zahid Irshad Chaudry Faiz Kamal Dordana Hakimzadah Jeremiah Vijeyaratnam
35095 Scarborough–Guildwood John McKay Quintus Thuraisingham Michelle Spencer Tara McMahon Jigna Jani
35096 Scarborough North Shaun Chen David Kong Yan Chen Avery Velez Jude Guerrier
35097 Scarborough–Rouge Park Gary Anandasangaree Bobby Singh Kingsley Kwok Jessica Hamilton Dilano Sally
35098 Scarborough Southwest Bill Blair Kimberly Fawcett Keith McCrady Amanda Cain Italo Eratostene
35099 Simcoe–Grey Lorne Kenney Terry Dowdall Ilona Matthews Sherri Jackson Richard Sommer
35100 Simcoe North Gerry Hawes Bruce Stanton Angelique Belcourt Valérie Powell Stephen Makk
35101 Spadina–Fort York Adam Vaughan Frank Fang Diana Yoon dean maher Robert Stewart
35102 Stormont–Dundas–South Glengarry Heather Megill Eric Duncan Kelsey Catherine Schmitz Raheem Aman Sabile Trimm
35103 Sudbury Paul Alain Lefebvre Pierre St-Amant Beth Mairs William Crumplin Sean Paterson
35104 Thornhill Gary Gladstone Peter Kent Sara Petrucci Josh Rachlis Liron Alshek
35105 Thunder Bay–Rainy River Marcus Powlowski Linda Rydholm Yuk-Sem Won Amanda Moddejonge Andrew Hartnell
35106 Thunder Bay–Superior North Patricia Hajdu Frank Pullia Anna Betty Achneepineskum Bruce Hyer Youssef Khanjari
35107 Timmins–James Bay Michelle Boileau Kraymr Grenke Charlie Angus Max Kennedey Renaud Roy
35108 Toronto Centre Bill Morneau Ryan Lester Brian Chang Annamie Paul Jean-Simon Chénard
35109 Toronto–Danforth Julie Dabrusin Zia Choudhary Min Sook Lee Chris Tolley Tara Dos Remedios
35110 University–Rosedale Chrystia Freeland Helen-Claire Tingling Melissa Jean-Baptiste Vajda Tim Grant Aran Lockwood
35111 Vaughan–Woodbridge Francesco Sorbara Teresa Kruze Peter Devita Raquel Fronte Domenic Montesano
35112 Waterloo Bardish Chagger Jerry Zhang Lori Campbell Kirsten Wright Erika Traub
35113 Wellington–Halton Hills Lesley Barron Michael Chong Andrew Bascombe Ralph Martin Sylvain Carle
35114 Whitby Ryan Turnbull Todd Mccarthy Brian Dias Paul Slavchenko Mirko Pejic
35115 Willowdale Ali Ehsassi Daniel Lee Leah Kalsi Sharolyn Mathieu Vettese Richard Hillier
35116 Windsor–Tecumseh Irek Kusmierczyk Leo Demarce Cheryl Hardcastle Giovanni Abati Daniel Burr
35117 Windsor West Sandra Pupatello Henry Lau Brian Masse Sean Quinn Hunt Darryl Burrell
35118 York Centre Michael Levitt Rachel Willson Andrea Vasquez Jimenez Romana Lyon Philip Hornak
35119 York–Simcoe Cynthia Wesley-Esquimaux Scot Davidson Jessa McLean Jonathan Arnold Michael Lotter
35120 York South–Weston Ahmed Hussen Jasveen Rattan Yafet Tewelde Nicki Ward Gerard Racine
35121 Humber River–Black Creek Judy Sgro Iftikhar Choudry Maria Augimeri Mike Schmitz Patrick Laflamme




Manitoba, 14 districts




46001 Brandon–Souris Terry Hayward Larry Maguire Ahley Duguay Bill Tiessen Rob Lussier Vanessa Hamilton
46002 Charleswood–St. James–Assiniboia–Headingley Doug Eyolfson Marty Morantz Ken St.George Kristin Lauhn-Jensen Steven Fletcher
46003 Churchill–Keewatinook Aski Judy Klassen Cyara Bird Niki Ashton Ralph McLean Kenneth M. Klyne
46004 Dauphin–Swan River–Neepawa Cathy Scofield-Singh Daniel Mazier Laverne Lewqycky Katharine Storey Frank Godon
46005 Elmwood–Transcona Jennifer Malabar Lawrence Toet Daniel Blaikie Kelly Manweiler Noel Gautron
46006 Kildonan–St. Paul Maryann Mihychuk Raquel Dancho Evan Krosney Rylan Reed Martin W. Deck
46007 Portage–Lisgar Ken Werbiski Candice Bergen Cindy Friesen Beverley Eert Aaron Archer
46008 Provencher Trevor Kirczenow Ted Falk Erin McGee Janine Gibson Wayne Sturby
46009 Saint Boniface–Saint Vital Dan Vandal Réjeanne Caron Billie Cross Ben Linnick Adam McAllister
46010 Selkirk–Interlake–Eastman Detlev Regelsky James Bezan Robert Smith William James Ian Kathwaroon
46011 Winnipeg Centre Robert-Falcon Ouellette Ryan Dyck Leah Gazan Andrea Shalay Yogi Henderson
46012 Winnipeg North Kevin Lamoureux Jordyn Ham Kyle Mason Sai Shanthanand Rajagopal Victor Ong
46013 Winnipeg South Terry Duguid Melanie Maher Jean Paul LaPointe Paul Bettess Mirwais Nasiri
46014 Winnipeg South Centre Jim Carr Joyce Bateman Elizabeth Shearer James Beddome Jane MacDiarmid




Saskatchewan, 14 districts




47001 Battlefords–Lloydminster Larry Ingram Rosemarie Falk Marcella Pedersen David Kim-Cragg Jason MacInnis
47002 Cypress Hills–Grasslands Darren Fisher Jeremy Patzer Trevor Peterson Bill Clary Lee Andrew Harding
47003 Desnethé–Missinippi–Churchill River Tammy Cook-Searson Gary Vidal Georgina Jolibois Sarah Kraynick Jerome Perrault
47004 Carlton Trail–Eagle Creek Rebecca Malo Kelly Block Jasmine Calix Dean Gibson Cody Payant
47005 Moose Jaw–Lake Centre–Lanigan Cecilia Melanson Tom Lukiwski Talon Regent Gillian Walker Chey Craik
47006 Prince Albert Estelle Hjertaas Randy Hoback Harmony Johnson-Harder Miranda Friske Kelly Day
47007 Regina–Lewvan Winter Fedyk Warren Steinley Jigar Patel Naomi Hunter Trevor Wowk Don Morgan
47008 Regina–Qu'Appelle Jordan Ames-Sinclair Andrew Scheer Ray Aldinger Dale Dewar Tracey Sparrowhawk
47009 Regina–Wascana Ralph Goodale Micheal Kram Hailey Clark Tamela Friesen Mario Milanovski
47010 Saskatoon–Grasswood Tracy Muggli Kevin Waugh Erika Ritchie Neil Sinclair Mark Friesen
47011 Saskatoon–University Susan Hayton Corey Tochor Claire Card Jan Norris Guto Penteado
47012 Saskatoon West Shah Rukh Brad Redekopp Sheri Benson Shawn Setyo Isaac J. Hayes
47013 Souris–Moose Mountain Javin Ames-Sinclair Robert Kitchen Ashlee Hicks Judy Mergel Phillip Zajac
47014 Yorkton–Melville Connor Moen Cathay Wagantall Carter Antoine Stacey Wiebe Ryan Schultz




Alberta, 34 districts




48001 Banff–Airdrie Gwyneth Midgley Blake Richards Anne Wilson Austin Mullins Nadine Wellwood
48002 Battle River–Crowfoot Dianne Clarke Damien Kurek Natasha Fryzuk Geordie Nelson David Michaud
48003 Bow River Margaret Rhemtulla Martin Shields Lynn McWilliams Riny Tuithof de Jonge Thomas Ikert
48004 Calgary Centre Kent Hehr Greg Mclean Jessoca Buresi Thana Boonlert Chevy Johnston
48005 Calgary Confederation Jordan Stein Len Webber Gurcharan Sidhu Natalie Odd Colin Korol
48006 Calgary Forest Lawn Todd Kathol Jasraj Hallan Joe Pimlott William Carnegie Dave Levesque
48007 Calgary Heritage Scott Forsyth Bob Benzen Holly Heffernan Allison Tulick Stephanie Hoeppner
48008 Calgary Midnapore Brian Aalto Stephanie Kusie Gurmit Bhachu Taylor Stasila Edward Gao
48009 Calgary Nose Hill Josephine Tsang Michelle Rempel Patrick King Jocelyn Grosse Kelly Lorencz
48010 Calgary Rocky Ridge Todd Kathol Pat Kelly Nathan Fortin Catriona Wright Tyler Poulin
48011 Calgary Shepard Del Arnold Tom Kmiec David Smith Evelyn Tanaka Kyle Scott
48012 Calgary Signal Hill Ghada Alatrash Ron Liepert Khalis Ahmed Marco Reid Gordon Squire
48013 Calgary Skyview Nirmala Naidoo Jagdeep Sahota Gurinder Singh Gill Signe Knutson Harry Dhillon
48014 Edmonton Centre Randy Boissonnault James Cumming Katherine Swampy Grad Murray Paul Hookham
48015 Edmonton Griesbach Habiba Mohamud Kerry Diotte Mark Cherrington Safi Khan Barbara Nichols
48016 Edmonton Manning Kamal Kadri Ziad Aboultaif Charmaine St. Germain Chris Vallee Daniel Summers
48017 Edmonton Mill Woods Amarjeet Sohi Tim Uppal Nigel Logan Tanya Herbert Annie Young
48018 Edmonton Riverbend Tariq Chaudary Matt Jeneroux Audrey Redman Valerie Kennedy Kevin L. Morris
48019 Edmonton Strathcona Eleanor Olszewski Sam Lilly Heather McPherson Michael Kalmanovitch Ian Cameron
48020 Edmonton West Kerrie Johnston Kelly Mccauley Patrick Steuber Jackie Pearce Matthew Armstrong
48021 Edmonton–Wetaskiwin Lito Velasco Mike Lake Noah Garver Emily Drzymala Neil Doell
48022 Foothills Cheryl Moller John Barlow Mickail Hendi Bridget Lacey Gregory Hession
48023 Fort McMurray–Cold Lake Maggie Farrington David Yurdiga Matthew Gilks Brian Deheer Matthew Barrett
48024 Grande Prairie–Mackenzie Ken Munro Chris Warkentin Erin Alyward Shelley Termuende Doug G. Burchill
48025 Lakeland Mark Watson Shannon Stubbs Jeffrey Swanson Elke Crosson Alain Houle
48026 Lethbridge Amy Bronson Rachael Harder Shandi Bleiken Stephnie Watson Grant Hepworth
48027 Medicine Hat–Cardston–Warner Harris Kirshenbaum Glen Motz Elizabeth Thomson Shannon Hawthorne Andrew Nelson
48028 Peace River–Westlock Leslie Penny Arnold Viersen Jennifer Villebrun Peter Nygaard John Schrader
48029 Red Deer–Mountain View Gary Tremblay Earl Dreeshen Logan Garbanewski Conner Borlé Paul Mitchell
48030 Red Deer–Lacombe Tiffany Rose Blaine Calkins Lauren Pezzela Desmond Bull Laura Lynn Tyler Thompson
48031 St. Albert–Edmonton Gregory Springate Michael Cooper Kathleen Mpubulusi Rob Dunbar Brigitte Cecelia
48032 Sherwood Park–Fort Saskatchewan Ronald Thiering Garnett Genuis Aidan Theroux Laura Sanderson Darren Villetard
48033 Sturgeon River–Parkland Ronald Brochu Dane Lloyd Laura Fuller Cass Romyn Tyler Beauchamp
48034 Yellowhead Jeremy Hoefsloot Gerald Soroka Kristine Bowman Angelena Satdeo Douglas Galavan




British Columbia, 42 districts




59001 Abbotsford Seamus Heffernan Ed Fast Madeleine Sauvé Stephen Fowler James Duncan
59002 Burnaby North–Seymour Terry Beech Heather Leung** Svend Robinson Amita Kuttner Rocky Dong
59003 Burnaby South Neelam Brar Jay Shin Jagmeet Singh Brennan Wauters Al Rawdah
59004 Cariboo–Prince George Tracy Calogheros Todd Doherty Heather Sapergia Mackenzie Kerr Jing Lan Yang
59005 Central Okanagan–Similkameen–Nicola Mary Ann Murphy Dan Albas Joan Phillip Robert Mellalieu Allan G. Duncan
59006 Chilliwack–Hope Kelly Velonis Mark Strahl Heather McQuillan Arthur Green Rob Bogunovic
59007 Cloverdale–Langley City John Aldag Tamara Jansen Rae Banwarie Caelum Nutbrown Gurmant Grewal
59008 Coquitlam–Port Coquitlam Ron McKinnon Nicholas Insley Christina Gower Brad Nickason Brian Misera
59009 Courtenay–Alberni Jonah Gowans Byron Horner Gord Johns Sean Wood
59010 Cowichan–Malahat–Langford Blair Herbert Alana Delong Alistair MacGregor Lydia Hwitsum Rhonda Chen
59011 Delta Carla Qualtrough Tanya Corbet Randy Anderson-Fennell Craig DeCraene Angelina Ireland
59012 Fleetwood–Port Kells Ken Hardie Shinder Purewal Annie Ohana Tanya Baertl Mike Poulin
59013 Kamloops–Thompson–Cariboo Terry Lake Cathy Mcleod Cynthia Mepham-Egli Iain Currie Kenneth Finlayson
59014 Kelowna–Lake Country Stephen Fuhr Tracy Gray Justin Kulik Travis Ashley Salomon Rayek
59015 Kootenay–Columbia Robin Goldsbury Rob Morrison Wayne Stetski Abra Brynne Rick Stewart
59016 Langley–Aldergrove Leon Jensen Tako Van Popta Stacey Wakelin Kaija Farstad Natalie DiPietra
59017 Mission–Matsqui–Fraser Canyon Jati Sidhu Brad Vis Michael Nenn John Kidder Julius Nick Csaszar
59018 Nanaimo–Ladysmith Michelle Corfield John Hirst Bob Chamberlin Paul Manly Jennifer Clarke
59019 New Westminster–Burnaby Will Davis Megan Veck Peter Julian Suzanne De montigny Hansen Ginn
59020 North Okanagan–Shuswap Cindy Derkaz Mel Arnold Harwinder Sandhu Marc Reinarz Kyle Delfing
59021 North Vancouver Jonathan Wilkinson Andrew Saxton Justine Bell George Orr Azmairnin Jadavji
59022 Pitt Meadows–Maple Ridge Dan Ruimy Marc Dalton John Mogk Ariane Jaschke Bryton Cherrier
59023 Port Moody–Coquitlam Sara Badiei Nelly Shin Bonita Zarrillo Bryce Watts Jayson Chabot
59024 Prince George–Peace River–Northern Rockies Mavis Erickson Bob Zimmer Marcia Luccock Catharine Kendall Ron Vaillant
59025 Richmond Centre Steven Kou Alice Wong Dustin Innes Françoise Raunet Ivan Pak
59026 Esquimalt–Saanich–Sooke Jamie Hammond Randall Pewarchuk Randall Garrison David Merner Jeremy Gustafson
59027 Saanich–Gulf Islands Ryan Windsor David Busch Sabina Singh Elizabeth May Ron Broda
59028 Skeena–Bulkley Valley Dave Birdi Claire Rattée Taylor Bachrach Micheal Sawyer Jody Craven
59029 South Okanagan–West Kootenay Connie Denesiuk Helena Konanz Richard Cannings Tara Howse Sean Taylor
59030 South Surrey–White Rock Gordon Hogg Kerry-Lynne Findlay Stephen Crozier Beverly Hobby Joel Poulin
59031 Steveston–Richmond East Joe Peschisolido Kenny Chiu Jaeden Dela Torre Nicole Iaci Paul Ayotte
59032 Surrey Centre Randeep Sarai Tina Bains Sarjit Saran John Werring Jaswinder Singh Dilawari
59033 Surrey–Newton Sukh Dhaliwal Harpreet Singh Harjit Singh Gill Rabaab Khehra Benjamin Sears
59034 Vancouver Centre Hedy Fry David Cavey Breen Ouellette Jesse Brown Louise A. Kierans
59035 Vancouver East Kyle Demes Chris Corsetti Jenny Kwan Bridget Burns Karin Litzcke
59036 Vancouver Granville Taleeb Noormohamed Zach Segal Yvonne Hanson Louise Boutin Naomi Chocyk Jody Wilson-Raybould
59037 North Island–Powell River Peter Schwarzhoff Shelley Downey Rachel Blaney Mark de Bruijn Brian Rundle
59038 Vancouver Kingsway Tamara Taggart Helen Quan Don Davies Lawrence Taylor Ian Torn
59039 Vancouver Quadra Joyce Murray Kathleen Dixon Leigh Kenny Geoff Wright Sandra Filosof-Schipper
59040 Vancouver South Harjit Sajjan Wai Young Sean McQuillan Judith Zaichkowsky Alain Deng
59041 Victoria Nikki Macdonald Richard Caron Laurel Collins Racelle Kooy Alyson Culbert
59042 West Vancouver–Sunshine Coast–Sea to Sky Country Patrick Weiler Gabrielle Loren Judith Wilson Dana Taylor Robert Bebb




Territories, 3 districts




60001 Yukon Larry Bagnell Jonas Smith Justin Lemphers Lenore Morris Joseph Zelezny
61001 Northwest Territories Michael McLeod Yanik D’Aigle Mary Beckett Paul Falvo Luke Quinlan
62001 Nunavut Megan Pizzo Lyall Leona Aglukkaq Mumilaq Qaqqaq Douglas Roy